НЕЗРУЧНА РЕАЛЬНІСТЬ

     Нещодавно я спостерігав напів академічну конференцію з питань безпеки України та ЄС та НАТО. Конференція була академічною, оскільки її приймав вищий навчальний заклад, але лише напівфабрикат, оскільки жоден з доповідачів чи модератор не був академіком. Сьогодні ця тенденція робить наукові кола більш актуальними. Ця схильність має багато проявів, включаючи академічну писемність у читабельному чи подібному до вигаданого форматі, іноді навіть звільняючись від цих обтяжливих фактів. На жаль, часто результатом є те, що робота не є ні науковою, ні літературною, а певним гібридом, що призводить до замішання читача замість задоволення.

     Тематична конференція була проблематичною, оскільки вона не пролила нового світла, обмежилася бюрократичною фразеологією і, як і більшість конференцій, присвячених Україні, пропустила відповідну сучасну увагу. В основному це було виною модератора, який був повсюди і не зміг зосередитися на назві конференції. Звичайно, я був розчарований презентаціями, але тим більше, що такі конференції мають тенденцію закінчуватися без висновків.

     За тридцять років незалежності Україна стала незручною реальністю. Основні світові гравці хотіли б, щоб Україна просто пішла з країни, але тоді вони вважатимуться такими, що порушують основні міжнародні принципи та власну роль світових лідерів. На жаль, поточні проблеми безпеки України в умовах російської агресії є головним питанням, представленим у сучасних політичних європейських колах.

     Росію не можна заспокоїти просто, не жертвуючи Україною. У розпал нещодавньої кризи, коли російські загрози Україні проявлялися шляхом переміщення 100,000 військових до кордонів України, проведення воєнних морських операцій у спільному Азовському та Чорному морях і навіть запуску ракет, Україна готувалась у військовій формі, Захід забезпечував Україну оборонною озброєння та проведення навчань НАТО. Президент Зеленський подорожував з однієї країни НАТО в іншу, шукаючи підтримки для ПДЧ України. Він зустрівся з Ердоганом та Макроном особисто та Ангелою Меркель за допомогою відеозв’язку. Ходять чутки, що канцлер Меркель відмовилася від особистої зустрічі в Берліні.

     Тематична конференція складалася з політиків / бюрократів з Німеччини, Литви, Польщі та США. Німецький представник був від партії Зелених, члена Європарламенту і, можливо, посередника влади після вересневих виборів у Німеччині. Я поставив запитання, чи підтримають “зелені” ПДЧ України про НАТО. Вона розповіла про відновлювану енергетику для України.

     Модератор, як і в більшості таких безглуздих вправ нібито щодо безпеки України, пішов на реформи в Україні. Представник США визнав, що Україна була в основному демократичною, але її програма верховенства права вимагає уваги та реформ. Я поставив запитання щодо того, де саме є недолік в Україні верховенства права і чим він відрізняється, ніж у більш нібито цивілізованих демократіях. Я пам’ятав про підтримку з боку США саудівців незалежно від того, чи була наша адміністрація Демократичною чи Республіканською. Саудівці найдовше мали закон, який забороняв їздити жінкам, і вони дотримувались цієї норми права з порушенням прав людини.

     Більшість конференцій з питань безпеки України завершуються мовчанням щодо членства в НАТО, а потім звертаються до потреби в українських реформах. Дайте спокій! Я сказав це через кілька годин, коли дивився прес-конференцію Зеленського / Блінкена. Президент Зеленський, здавалося, був у захваті бути присутнім у власному залі для переговорів. Секретар Блінкен сказав дуже мало, але він сказав це люб’язно. Підтримка США для України була, наполягав він. У подальшому інтерв’ю він заявив, що США розглядають додаткову військову допомогу для України. Але не було ПДЧ НАТО. Можливо, це я, але прес-конференція видалася марною тратою часу, подібно до попередньої напів академічної конференції. Все-таки це були дві очевидно помітні вправи. На жаль, обидва висновки зробили без висновків.

7 травня 2021 року                                                 Аскольд С. Лозинський